Mieczysław BOROWCZYK

…..Ja pamiętam wujka jako kogoś, komu nie przerywano gdy mówił. Rodzina zwracała się do Niego z należytym szacunkiem, zawsze służył radą i zdrowym oglądem sytuacji. Jest osobą  aktywną,  typ społecznika-o trochę złożonej osobowości i chłonnym umyśle.

PrzechwytywanieMIETEK I BENIAMieczysław    BOROWCZYK  z  Rodziną

Moja Ciocia BENIA

  Witek BOROWCZYk Syn Mieczysława ..mój Kuzyn.Mieczysław BOROWCZYK

PrzechwytywanieEWA i szymonPrzechwytywaniemietki3

SławnoOŁTARZ

 

 

Przechwytywanie ślaczek

Ciocia, Benia Borowczyk czyta wspomnienia Mietka jej męża. To tylko fragment wspomnień, resztę opublikuję za………jakiś czas. Noszę w sobie pewien pomysł na całość. Chcę “obudować’ ten film większą ilością informacji o rodzinie Antoniego mieszkającej  teraz w  Słupsku !

Przechwytywanie TEKST

 

Urodziłem się 26 września 1937 roku w Wielkiej Klonii powiat Tuchola województwo bydgosko-toruńskie……

Tak zaczynają się Wspomnienia Mieczysława, które mogłem przeczytać i za zgodą zacytować. Poczytajmy co pisze i jak wspomina wujek Mietek:

“Łatwo też można zauważyć, że najgorsze chwile naszej Polski przeżyłem, jako mały chłopiec….

Tatuś/Dziadek Antoni/ swoją wiedzę ogrodniczą zdobył w województwie poznańskim w majątku generała Hallera. Do Wielkiej Klonii powiat Tuchola – do majątku, którym władał pułkownik wspomnianego generała przyjechał z mamą, oraz braćmi Henrykiem i Romualdem i siostrą Genowefą. W tym miejscu wszystko było mocno zniszczone i zaniedbane po długiej wojnie 1914 – 1918. Lecz dzięki dobrej pracy, dbałości oraz środków wszystko zostało doprowadzone do wysokiej kultury, szczególnie wyróżniały się: pałac, zabudowania, park i ogród, w którym pracował Tata i przydzieleni Mu ludzie” c.d.n.

Przechwytywanie222

Dalej wujek pisze tak: …………z Naszej Rodziny pierwszy opuścił rodzinny dom brat HENRYK, który polubił zawód piekarza-cukiernika. Po zdobyciu zawodu czeladnika ożenił się z Gienią Snopkowską. Mają dwoje dzieci Ziutek i Mirosława, które mają swoje rodziny w GDYNI.

Drugi brat Romuald dłużej mieszkał w Warszkowie a w Sławnie uczył się zawodu mechanika-ślusarza w warsztacie pana Kiwacza.

Siostra Gienia pokochała Jurka Roguskiego i oczywiście się pożenili. Na początku mieszkali w Warszkowie a później w Sławnie. Oboje już nie żyją…

JA/tu wujek pisze już o sobie/oczywiście poznałem Beninie Sylwanowicz w Sławnie. Ona swoje młode lata przeżyła w okolicach Grodna i z tamtąd przyjechali do Sławna.  Tam się poznaliśmy i nasza rodzina ma już 49 lat wspólnego życia….dalej wujek pisze tak: Otrzymałem propozycje przeprowadzenia się do Słupska, bo tu czekało na mnie dużo pracy mianowicie: założyłem z / P.G.R em/ Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego w Strzelinie a później byłem dyrektorem rolnictwa i leśnictwa w Urzędzie Wojewódzkim w Słupsku. I dalej.. Szkołę podstawową ukończyłem w Warszkowie, która wtedy kierował Władysław Biliński i uczył nas historii. Szkołę ukończyłem bez żadnych trudności.

Do szkoły średniej ogólniaka chodziłem w Sławnie. I po czterech latach ją ukończyłem…

..Po maturze zdałem egzamin do Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie przy ul. Janosika. Wybrałem wydział –agronomiczny-. Pracę magisterską  pisałem pod tyt. „ Klimat wyspy Uznam “….Pracę oceniono na bardzo dobry ….Po studiach dostałem prace w Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Sławnie. Po dwóch latach zostałem zastępcą kierownika w Powiatowym Inspektoracie Wodnych Melioracji w Sławnie. … I tu kończą się wspomnienia wujka Mietka czego bardzo żałuję…PrzechwytywanieFAJNA GRAFIKA

Warszkowo-Sławno-Słupsk-Damnica.

Reklamy

1 komentarz do “Mieczysław BOROWCZYK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s